Trening personalny – co to właściwie jest?

Jeszcze kilkanaście lat temu współpraca z trenerem personalnym była uznawana za fanaberię, zarezerwowaną tylko dla celebrytów. Obecnie jednak mamy coraz większą świadomość tego, że źle dobrane ćwiczenia mogą nie tylko nie przynieść oczekiwanych rezultatów, ale wręcz spowodować nieodwracalne kontuzje. Dlatego właśnie coraz więcej osób decyduje się na treningi z trenerem personalnym.

Ćwiczenia nie dla każdego

Chociaż w Internecie różni celebryci promują kolejne modne zestawy ćwiczeń, nie powinny one być wykonywane przez każdego. Zanim wybierzemy się na trening, powinniśmy najpierw dobrze poznać możliwości własnego ciała. I tym właśnie jest główne zadanie trenera personalnego: przeprowadzi on z nami szczegółowy wywiad po to, by zaplanować bezpieczne i skuteczne treningi, ocena sylwetki pod względem ruchomości, stabilności i mobilności będzie miała ogromne znaczenie. Trening personalny dopasowany jest do możliwości danej osoby. Trener bierze pod uwagę jej kondycję, stan zdrowia oraz przebyte kontuzje. Dowiaduje się też jakie ćwiczenia lubi wykonywać, a za czym nie przepada. Profesjonalny trener powinien mieć również wiedzę z zakresu dietetyki. Dopasuje więc intensywność treningu do naszych nawyków żywieniowych, a jeśli zechcemy – przygotuje dla nas dietę sprzyjającą osiągnięciu celu treningów. Trening personalny to trening skrojony na miarę potrzeb, oczekiwań i możliwości konkretnej osoby. Sami ustalamy terminy wizyt na siłowni (lub trenera w naszym domu) – nie mamy więc wymówki, że znów nie zdążyliśmy dojechać na zajęcia.

Trening i czas wolny

Podczas treningu personalnego trener dopilnuje, aby jego podopieczny wykonywał ćwiczenia w prawidłowy sposób, co pozwoli uniknąć kontuzji. Zadba o to, by osoba ćwicząca dała z siebie 100%, jednak nie przeforsowała się bo to też może mieć negatywny wpływ na organizm. Trener dopilnuje też, aby ćwiczący przyłożył odpowiednią wagę do rozgrzewki i wyciszenia organizmu po wysiłku fizycznym. Najważniejsze jest jednak to, że trening personalny tak naprawdę trwa nawet po zakończeniu ćwiczeń. Do trenera możemy zawsze zwrócić się w czasie wolnym, gdy mamy np. wątpliwości co do diety lub martwi nas ból po treningu. Trening personalny jest więc świetnym wyborem zarówno dla osób, które siłownię odwiedzają od lat i potrzebują dalszych wskazówek oraz pracy pod okiem profesjonalisty, jak i amatorów, którym ciężko zmotywować się do wyjścia z domu, a marzą o zmianie sylwetki.


Powrót do bloga