Jak stworzyć plan treningowy na siłownię?

Ci, którzy postanowili zadbać o swoje zdrowie, ciało i kondycję, często decydują się na regularne treningi na siłowni. Gdy jednak już się na nią wybiorą, nie bardzo wiedzą, od czego powinni zacząć. Wykonują dowolne ćwiczenia na pierwszych lepszych maszynach, a po kilku tygodniach zniechęcają się, gdyż nie widzą żadnych rezultatów. Aby efektywnie korzystać z siłowni, powinniśmy jasno określić swój cel treningowy i zaplanować poszczególne treningi.

3x w tygodniu

Aby treningi były skuteczne, powinniśmy wykonywać je co najmniej trzy razy w tygodniu, najlepiej zachowując pomiędzy nimi dzień maksymalnie dwa dni przerwy. Mniejsza ilość treningów jest wystarczająca tylko dla osób, które chcą utrzymać sylwetkę czy kondycję. Nie warto wydłużać odstępów pomiędzy treningami. 2 dni to już naprawdę optymalny czas na regenerację organizmu oraz czas w którym nie wypadniemy z rytmu treningowego zachowując motywację treningową.

Plan treningowy

Plan tygodniowy powinien składać się z treningów siłowych, interwałowych, aerobowych oraz treningu mobility. Najlepiej żeby każdy dzień treningowy zawierał w sobie 2 rodzaje treningów. Przed każdym treningiem nie wolno zapominać o rozgrzewce a po treningu pamiętajmy o cool down np. w postaci stretchingu czy rolowaniu. Najlepsze połączenie jest treningu siłowego z treningiem interwałowym. W inny dzień możemy wykonać trening siłowy z treningiem aerobowym (cardio). Przykładajmy jednak dużą wagę do naszej sprawności a to nic innego jak mobilność o ktorą możemy zadbać wykonując trening mobility. Połączyć go możemy z każdym treningiem. Wybierając ćwiczenia do treningu siłowego pamiętajmy żeby wybierać je adekwatnie do naszego celu i do naszych możliwości.

Trener personalny

Dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z siłownią, świetnym pomysłem jest skorzystanie z usług trenera personalnego. Specjalista ułoży im trening personalny dopasowany do celu, jaki chcą osiągnąć, lecz przede wszystkim do możliwości zdrowotnych, kondycyjnych i czasowych. Podczas treningów będzie tłumaczył, jak wykonywać ćwiczenia krok po kroku, a także podpowie, jak powinna wyglądać nasza dieta, jeśli rzeczywiście chcemy zmienić sylwetkę. Dopiero wtedy, gdy poćwiczymy pod okiem fachowca i dowiemy się nieco więcej o własnym ciele, będziemy umieli w pełni świadomie układać własne plany treningowe na siłownię.


Powrót do bloga